Напоследък новината за тотален недостиг на чипове беше заменена с информация за облекчаване на ситуацията. Нещо повече, според някои доклади TSMC моли служителите си да излязат в отпуск, тъй като производителите на компютри са намалили значително поръчките, а поръчките от производителите на смартфони са намалели още повече и тенденцията ще продължи и през 2023 година. Междувременно, докато някои производители нямат недостиг на полупроводници, много компании все още страдат от остър недостиг.
Според Forbes, въпреки че водещите клиенти на TSMC – Apple, AMD, Intel, MediaTek, NVIDIA и Qualcomm са постоянно ангажирани в разработването на все по-сложни технически процеси, в момента те са много „консервативни“ по отношение на прогнозите за продажбите и следователно, към производствените си поръчки. С други думи, водещите производители на електронни компоненти в момента не се нуждаят от много чипове.
Това не е изненадващо, тъй като търсенето в този сектор до голяма степен се движи от търсенето на компютри, което според Gartner е нараснало до рекордни нива през април 2021 г., като продажбите на първите шест производители на компютри нарастват с двуцифрени проценти, а на Chromebook – известно време дори с трицифрени. Подобна тенденция не може да продължи вечно и вече има съобщения за продажба на отделни модели Chromebook буквално за $79 (в САЩ) – дори компонентите за тях са по-скъпи, но пазарът вече е пренаситен. В същото време, за да пуснат нови модели, производителите трябва да освободят складове от старите.
Например, по време на последния си отчет за печалбите, от Micron Technology казаха, че търсенето през календарната 2022 година средно е по-ниско от предлагането, което води до натрупване на големи запаси в складовете на доставчиците. Дефицитът обикновено инициира мащабни инвестиции в изграждането на нови мощности и развитието на нови технологични процеси, в резултат на което понякога възниква криза на свръхпроизводство. Излишък се наблюдава в много отрасли – но не във всички. По-специално, изобилие на пазара за чипове за автомобили все още няма.
Факт е, че повечето полупроводници за коли се произвеждат по т.нар „зрели“ технически процеси, като по-голямата част от тях са 90-nm полупроводници. Те бяха смятани за най-модерните решения около 2002 г., преди 20 години. Те обаче са доста търсени от автомобилните производители, тъй като много компоненти просто не се нуждаят от най-съвременни технологии и процесът на преминаване към тях е скъп и дълъг.
Фабриките продължават да използват стари инструменти за производство и тъй като този сегмент не е най-доходоносният, за повечето производители не е имало нужда да инвестират в нови мощности. Такива полупроводници вече бяха в недостиг и преди началото на пандемията. През 2020 г. имаше период от около осем седмици, когато поради санитарни ограничения повечето автомобилни заводи трябваше частично или напълно да спрат работа, заради което много от автомобилните производители оттеглиха поръчките си за полупроводници.
Междувременно експлозивният растеж в други сектори, които изискват използването на чипове, накара производителите да преминат към производство на по-съвременна електроника и когато автомобилните производители се опитаха да възобновят поръчките, времето им за изпълнение скочи до небето – така те все още не могат да се справят с дефицита. С други думи, пазарът на полупроводници е разнороден и днес не може да се каже, че той преживява спад или ръст като цяло.