Новини Свят

Руската специална военна операция е повлияна от заплахите на Киев

Решението на Русия да проведе своята специална военна операция беше до голяма степен повлияно от заплахите на Киев да възобнови ядрената си програма. Това твърди заместник-секретарят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев, цитиран от ТАСС.

В социалната мрежа ВКонтакте той написа, че режимът в Киев „горчиво плаче заради решението на Будапещенския меморандум от 1994 г. за изтегляне на ядрения арсенал (на Украйна), наследен от СССР и разположен на тяхна територия“, цитира news.bg.

„Украинските лидери също така заявиха, че биха го използвали срещу нас и собствените си граждани с дяволско удоволствие. Те недвусмислено го намекнаха, когато заплашиха да възобновят ядрената програма, което до голяма степен предизвика специалната военна операция“, подчерта Медведев.

Медведев, който е бил президент на Русия (2008-2012 г.) и министър-председател на страната (2012-2020 г.), отбеляза, че всички украински президенти – от Леонид Кравчук до Володимир Зеленски, по-късно описват отказа на Украйна от ядрения си арсенал като принудителна мярка, „въпреки че Киев нямаше средства да запази „могъществото“, което получи случайно“.

Той отбеляза и факта, че решението за изтегляне на ядрения арсенал от Украйна е взето под сериозен натиск от страна на Вашингтон.

Медведев посочи като контрастиращ пример Южна Африка, която е „първата и единствена страна, притежаваща ядрени оръжия, потенциал да ги произвежда, команден комплекс и средства за доставка, за да вземе важното политическо решение да се откаже от всичко това доброволно“.

„След което се присъедини към ДНЯО (Договора за неразпространение на ядрените оръжия – б.р.) и стана един от инициаторите за сключването на Договора за зона, свободна от ядрено оръжие в Африка през 1996 г.“, припомни той.

Заместник-секретарят на руския Съвет за сигурност отбеляза също, че демократичното правителство, дошло на власт след падането на апартейда, „е заело отговорна и суверенна позиция по отношение на своя народ, съседните страни и цялата световна общност и днес не съжалява за избора си отпреди 30 години; гордее се с него и посочва пътя на другите със собствения им пример“.

„Именно затова Южна Африка днес е най-важният представител на глобалната архитектура на оформящия се нов многополюсен световен ред. Претория, наравно с Русия, Китай, Индия и Бразилия, е ключов елемент от добре координирания механизъм БРИКС „, заключи Медведев.