Новини Свят

Истинските трудности за Европа все още не са започнали

Необичайно топлото време за есента, активните покупки на втечнен природен газ и запълването на газовите хранилища стабилизираха до известна степен енергийната ситуация в Европа, пише Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Цените на синьото гориво започнаха постепенно да падат: някои оптимисти дори побързаха да обявят, че енергийната криза в Европа е приключила, предаде Агенция „Фокус“.

Все още обаче е рано да се говори за това, уверени са в редакцията на германската медия. Цените със сигурност ще започнат да се покачват отново, когато настъпи студеното време и доставките на пазара на ВПГ намалеят за сметка на потребителските конкуренти от Азия. Освен това Русия може да увеличи натиска, като намали доставките през останалите канали. Всъщност, истинските трудности за Европа дори не са започнали.

Консултантската агенция Rystad Energy очертава три възможни сценария за Европа. При първия сценарий Русия запазва сегашното си ниво на износ на газ за Европа, докато ЕС налага ембарго върху руския петрол. Подобен сценарий би означавал криза в Европа, но не и катастрофа, дори ако зимата на 2023 г. е студена.

При втория сценарий Русия напълно спира доставките на синьо гориво за Европа през територията на Украйна, така че Европа ще остане без още 10-12 милиарда кубически метра газ годишно. В този случай ЕС ще понесе допълнителни разходи за милиарди евро. Русия ще се опита да компенсира загубите си за сметка на нови потребители.

Екстремният сценарий предполага тотална „енергийна война“, в която Русия ще спре доставките дори през „Турски поток“, пише Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Поради това Европа ще бъде лишена от още 15 милиарда кубически метра газ. Освен това при този сценарий Русия ще атакува европейската инфраструктура за доставка на газ. В резултат на това ЕС ще изпита катастрофален недостиг на синьо гориво: до ноември 2023 г. газовите хранилища ще бъдат празни.

Както отбелязва изданието, анализът на Rystad Energy има своите граници, тъй като се фокусира само върху енергийния сектор и не засяга събитията на бойното поле в Украйна. Въпреки това от този анализ могат да се извлекат два важни урока, пише Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Първият е, че Русия има повече поле за ескалация от Запада. Вторият, че дори пълното ембарго върху енергийните ресурси на Москва няма да изпразни руската хазна, защото колкото повече руски въглеводороди бъдат изключени от пазара, толкова повече те ще поскъпват.