България Новини

Весела Чернева: Настаняването на бежанците в хотелите трябваше да осигури добри условия, но и да подпомогне бизнеса

Заместник – директорът на Европейския съвет за външна политика (ЕСВП) и ръководител на софийския офис Весела Чернева заяви в студиото на „Денят на живо” по NOVA NEWS, че настаняването на украинските бежанци в хотелите е било мярка, която е имала за цел да бъдат предоставени добри условия, но и също така да се помогне на българските хотелиери. Полученото финансиране е било предназначено и за украинците в хотелите и в държавните бази.

Отпускането на средства от Европейската комисия за бежанците на базата на резултатите, а не според действителните разходи, според Чернева не е въпрос на разместване на фондове, а на специална помощ за бягащите от войната. „Както даваме с едната ръка, така и получаваме”, допълни тя. Важен въпрос е каква част от бежанците ще си намерят работа, каква част от децата ще учат в български училища, а не онлайн в украинските.
Украйна е пресечната точка за президента на Франция Макрон, германския канцлер Шолс и министър-председателя на Великобритания Сунак. Срещата между Шолц и Макрон е важна, заради създаденото чувство, че между Франция и Германия не вървят отношенията.

„В общия световен контекст Великите сили са съвсем други. Там виждаме САЩ, Китай, Индия. Има и други страни, които ни убягват от фокуса”, каза Чернева. Според нея Байдън би предпочел Европа да се справи с войната в Украйна сама. Тя каза, че ако републиканците в САЩ вземат Конгреса това би могло да доведе до намаляване на помощта за Украйна.

Чернева смята, че Великобритания може да се върне към ангажимент на за 2% в рамките на НАТО. Страната преминава през икономически стрес, породен и от войната и от лошите опити за реформа, както и излизането от ЕС. Сунак трябва да намери баланса в различните политики, включително отбранителната и икономическата.

Решаването на енергийните въпроси на Европа са най-голямата задача на ЕС, каза тя и допълни, че смята че този проблем ще бъде решен до 12-18 месеца. „Ние сме сравнително добре, тъй като ЕК ни влезе в положението и даде голяма дерогация по отношение на петрола. В нашия енергиен микс има малко участие на газ, тъй че каквито и еквилибристики да се правят те няма да са за сметка на потребителите. В крайна сметка, България е на траекторията към възобновяемите източници много по-добре отколкото други страни от региона”, завърши тя.