Руският президент Владимир Путин изрази надежда тристранната му среща с лидерите на Армения и Азербайджан да даде възможност за набелязване на стъпки за разрешаване на проблема с Нагорни Карабах, съобщава ТАСС.
„Знам, че имате политическа воля да го направите и ние подкрепяме това. Трябва да очертаем ключовите аспекти, които ще ни позволят да продължим напред по време на нашата среща и на тристранна среща по-късно“, заяви руският лидер, обръщайки се към премиера на Армения Никол Пашинян на среща между двамата.
Той подчерта, че разрешаването на такъв сериозен и продължителен конфликт, какъвто е въпросът за Нагорни Карабах, изисква много усилия.
„Всъщност започнахме тази дискусия, когато се срещнахме в Астана, тримата“, посочи той, добавяйки, че тези усилия не са достатъчни в момента.
Руският президент отбеляза, че Организацията на договора за колективна сигурност (ОДКС) е провела извънредна среща на върха по инициатива на Армения.
Той припомни и как е било договорено прекратяването на въоръжения конфликт.
„По онова време всички ние вярвахме, че осигуряването на мир и създаването на условия за развитие на икономиката на Армения е основната цел, защото деблокирането на транспортната инфраструктура и създаването на нови маршрути са сред въпросите, свързани с икономическото и социалното развитие. В крайна сметка за това работим, всичко това е в помощ на хората“, подчерта Путин.
Руският президент изтъкна, че Армения е стратегически партньор и съюзник на Русия от древни времена. Той добави, че „това е специална ситуация“ за Русия.
Очаквам, че ще можем да предприемем стъпки за разрешаването на въпроса, завърши Путин.
Преди дни Пашинян заяви, че Армения иска удължаване на мандата на руските миротворци в Нагорни Карабах с до 20 години. Той уточни, че не може сам да реши въпроса с удължаването на мандата, тъй като това е тристранен документ, но настоя руският президент да излезе с такава инициатива.
Русия, която разполага с военна база в Армения, изпрати хиляди миротворци в региона през 2020 г. като част от споразумение за прекратяване на военните действия през 2020 година, по време на които Азербайджан постигна значителни териториални придобивки във и около Нагорни Карабах.
През септември тази година ситуацията на арменско-азербайджанската граница отново се изостри. Армения заяви, че Азербайджан е проявил агресия, а Баку на свой ред определи събитията като провокация от страна на Ереван. Според министър-председателя на Армения Никол Пашинян в резултат на нощните боеве са загинали 49 арменски военнослужещи, а Азербайджан съобщава за 50 убити азербайджански военнослужещи.
Източник: ТАСС