Ускореното разполагане на модернизирани американски ядрени оръжия B61 в бази на НАТО в Европа би свалило „ядрения праг“. За това предупреди руски представител, цитиран от „Ройтерс“.
Той посочи, че Москва ще вземе това предвид при военното си планиране.
Руската инвазия в Украйна предизвика най-тежката конфронтация между Москва и Запада след Кубинската ракетна криза от 1962 г., когато двете суперсили от Студената война бяха най-близо до ядрена война.
Русия разполага с около 2000 тактически ядрени оръжия, докато Съединените щати имат около 200 такива оръжия, половината от които са разположени в бази в Италия, Германия, Турция, Белгия и Нидерландия.
На 26 октомври „Политико“ съобщи, че САЩ са заявили, че ще ускорят разполагането на модернизирани тактически ядрени оръжия B61-12, като те ще пристигнат в европейските бази през декември – няколко месеца по-рано от планираното.
Не можем да пренебрегнем плановете за модернизиране на бомбите със свободно падане, които се намират в Европа, подчерта руският заместник-министър на външните работи Александър Грушко.
B61-12 са бомби със свободно падане, които носят по-малки ядрени глави от предишните модели, но са значително по-точни и могат да проникнат под земята, според изследване на Федерацията на американските учени, публикувано през 2014 г.
САЩ ги модернизират, повишават тяхната точност и намаляват мощността на ядрения заряд, тоест превръщат тези оръжия в „бойни оръжия“ и по този начин свалят ядрения праг, изтъкна Грушко.
Руският президент Владимир Путин многократно е заявявал, че Русия ще защитава територията си с всички налични средства, включително чрез ядрени оръжия, в случай че бъде нападната.
Заявката му предизвика силно безпокойство от страна на Запада, след като миналия месец Москва обяви, че е анексирала четири украински региона, които нейните сили контролират отчасти.