Бекас постави нов световен рекорд по летене, съобщава сайтът на „Дейли мейл“, предаде БТА. Птицата е прелетяла разстояние от над 13 558 км.
Младият пъстроопашат крайбрежен бекас – едва на пет месеца – е летял, без да спре, 11 дни. На 13 октомври птицата е напуснала района на Аляска. На 24 октомври е пристигнала в Австралия. Това е първият случай, в който маркирана птица лети между Аляска и Тасмания. Бекасът е известен под номер 234684.
„Това не е първият бекас, който прелита подобно разстояние, тъй като тези птици са наши чести посетители. Сигурни сме, че е бил с група“, казва в свое съобщение във Фейсбук местен център за изучаване на птици.
Маршрутът на бекаса е бил над острови в Океания. Той е предпочел да не спира и да продължи направо към Тасмания.
<blockquote class=“twitter-tweet“><p lang=“en“ dir=“ltr“>Good snipe! Bird flies 8,425 miles NON-STOP from Alaska to Australia, setting a new world record<a href=“https://t.co/SsJCfSgOYb“>https://t.co/SsJCfSgOYb</a><a href=“https://twitter.com/hashtag/LatestNews?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw“>#LatestNews</a> <a href=“https://t.co/NtLgTPU4ev“>pic.twitter.com/NtLgTPU4ev</a></p>— NowMyNews (@NowMyNews) <a href=“https://twitter.com/NowMyNews/status/1585801414973997059?ref_src=twsrc%5Etfw“>October 28, 2022</a></blockquote> <script async src=“https://platform.twitter.com/widgets.js“ charset=“utf-8″></script>
Ако бекасът падне във водата, той умира. Не би могъл да се изправи или да се изтръска от водата, казват специалисти.
Този вид се отличава с червено оперение, дълги крака и дълъг клюн. Организмът му е в състояние да се запаси с мазнини, за да издържи на дълъг полет. Миграцията през Тихия океан от Аляска до Океания е най-дългият известен птичи полет. Крайбрежните и сладководни влажни зони на Австралия са място за почивка и хранене на мигриращите птици.