Министерството на външните работи на Румъния съобщи, че през първите осем месеца от началото на войната в Украйна през Румъния са преминали общо 2,65 милиона украинци, а над 86 500 души са избрали да останат в страната, предаде Аджерпрес.
Министерството посочва също, че правителството на Румъния непрекъснато е отговаряло на исканията на Украйна и е предоставяло горива, медикаменти, хранителни продукти, линейки и други. Чрез действащия от 9 март в североизточния окръг Сучава международен хуманитарен хъб на границата с Украйна Румъния е улеснила осъществяването на 56 хуманитарни превоза от страни като Италия, Франция, България, Австрия, Словения, Кипър, Гърция, Германия и Република Северна Македония.
Министерството напомня, че Румъния неотдавна беше съинициатор заедно с още 75 страни членки на ООН на резолюция на Общото събрание от 12 октомври, осъждаща незаконното анексиране от Русия на украински територии, която бе приета с голямо мнозинство от 143 страни членки на ООН.
Също така на 13 септември Румъния подаде декларация за намеса в процеса, иницииран от Украйна срещу Руската федерация в Международния съд, чийто предмет е спор във връзка с обвинения в геноцид в контекста на Конвенцията за предотвратяване и наказване на престъплението геноцид.
На 16 септември Румъния подаде в Европейския съд за правата на човека искане за намеса в полза на Украйна в делото, внесено от тази страна срещу Руската федерация на 28 февруари 2022 г. Предмет на делото са сериозните нарушения на човешките права, извършвани масово от Руската федерация в рамките на военната агресия, предприета на територията на Украйна от 24 февруари, отбелязва министерството.
На 2 март 2022 г. Румъния сезира Международния наказателен съд заедно с още 42 страни за разследване на престъпления на геноцид, военни престъпления и престъпения срещу човечеството, извършени на територията на Украйна. Правителството на Румъния също така одобри предложението на външното министерство за даряването на 100 0000 евро на Доверителния фонд на Международния наказателен съд, за да бъдат подкрепени разследванията на международни престъпления, извършени в Украйна.
На 15 октомври външното министерство обяви доброволна вноска на Румъния към фондовете на НАТО, предназначени за подобряване на устойчивостта и отбранителния капацитета на Украйна, в размер на до 400 000 долара.
Министерството на външните работи също така подчертава, че Румъния е участвала активно в улесняването на транспорта и транзита на украинско зърно към международните пазари и в комплексните мерки за увеличаване на транзитния капацитет, включително на логистичния капацитет на пристанищата в Констанца и Галац, позволявайки до момента експорта на над 52, милиона тона украинско зърно, към които се добавят над 5,5 милиона тона други стоки, произведени в Украйна.