„Задълженията на министър-председателя на Великобритания станаха невъзможни за изпълнение“, коментира списание The Economist. Според изданието, проблемът на поредицата неуспешни премиерски постове в страната е не само и не толкова в неправилно подбрани кадри, а в неправилно изградена електроенергийна система.
Авторът на статията заявява, че ако в началото на 20 век министър-председателят на Великобритания е можел да прекарва по-голямата част от времето си в собственото си имение, докато определени министерства са били ангажирани с държавна работа, тогава съвременният министър-председател съчетава огромен брой на функциите.
„Те са правителствени ръководители, партийни шефове, събирачи на средства, парламентарни председатели, чуждестранни пратеници, съветници в случай на трагедия, местни депутати, които могат да бъдат изключени от техните избиратели, а сега също и борци с чумата. Никой министър-председател не може да изпълнява всички тези задължения. Доказателство за това е лишеното от съчувствие посещение на г-жа Мей в димящите руини на Гренфел Тауър и закъснялата първоначална реакция на г-н Джонсън на пандемията.
The Economist припомня и изказването на бившия премиер Тони Блеър, който описа работата на ръководителя на правителството на Обединеното кралство като „най-нервното, объркващо, гризящо ноктите, отвратително, ужасяващо, изцеждащо смелост преживяване“. С течение на времето отговорностите на премиера само нарастват.
Освен това The Economist съобщава за нарастващо объркване между функциите и отговорностите на министър-председателя и президента, които постепенно се смесват със задачите на британския премиер.
„Премиерите започнаха да се държат като президенти: държат членовете на кабинета си на къс повод, говорят с медиите, преди да говорят със собствените си депутати, контролират всичко, включително войните от Даунинг Стрийт и провеждат чисто лични кампании в избори”, отбелязва списанието.
По-рано бившият британски министър на финансите Риши Сунак обяви номинацията си за поста лидер на Консервативната партия и министър-председател на страната. Британският премиер и лидер на Консервативната партия Лиз Тръс обяви по-рано оставката си, отбелязвайки, че ще остане начело на кабинета до избирането на нейния наследник. Тръс беше министър-председател само 44 дни към момента на оставката си, което я направи най-кратко управлявалият премиер в британската история.