Новини Свят

Руски експерти: Има ли риск украински дронове да ударят Москва

Украинският държавен концерн „Укроборонпром“ заяви, че приключва разработката на нов модел оръжие, който ще може да поразява вражески цели на разстояние до 1000 километра. Ударният безпилотник ще е адекватен отговор на иранските дронове „Шахед-136“, маркирани от руските окупатори като „Геран-2“ и използвани за атаки срещу Киев, съобщи в понеделник компанията, цитирана от Укринформ и редица киевски издания.

Въоръжените сили на Украйна побеждават на бойното поле и атаките с ирански въздушни „мотопеди“ демонстрират „агонията на Руската федерация“. „Сплашване, тероризиране на мирни граждани – ето какви са долните им методи. Руснаците обаче няма да сломят нито нашите планове, нито нашия дух“, заяви „Укроборонпром“ и увери, че работи в засилен режим още от началото на руската агресия.

„На практика нищо не ви разказваме (повярвайте, така трябва) , но това „нищо“ успешно работи на бойното поле, а друго едно „нищо“ всеки път успешно минава изпитанията. Ще кажете, че това не стига. Така е, затова предпочитаме да работим в режим 24/7, вместо да пълним медийното пространство с гръмки изявления“, посочи предприятието.

Украинският Генерален щаб отбелязва, че „Укроборонпром“ е партньор в два хакатона (технологични форуми за разработка на софтуерни решения), насочени по-специално към развитие на безпилотни системи – Drone Hackathon и хакатон IDI Camp, информира през август УНИАН.

Освен това експерти на концерна участват в оценката на разработките в сферите на сигурността и отбраната в рамките на грантовата програма, осъществявана от „Укроборонпром“ и Украинския фонд за стартъпи съвместно с правителството в Киев.

През юли т. г. украинските 155-милиметрови гаубици „Богдана“, използващи боеприпаси по стандарт на НАТО, дадоха принос за прогонването на руските сили от Змийския остров, напомни в материал за анонсираните далекобойни дронове на Украйна телевизия „ТСН“.

Щом новите безпилотници с маса 75 кг ще поразяват цели на дистанция 1000 км, а разстоянието от Киев до Москва е близо 700 км, заплахата е сериозна. Киев не крие, че дроновете ще могат да стигнат Москва и да сторят там много злини. Например да доставят „мръсна ядрена бомба“ – да разпръснат радиоактивни изотопи, предупреди на 18 октомври „Московский комсомолец“.

Вестникът допуска, че Украйна наистина може да създаде такива апарати, доколкото в Киев още действа конструкторското бюро „Антонов“, създало „няколко нелоши самолета вече след разпадането на СССР – Ан-140, Ан-148, Ан-178. А предприятието „Мотор Сич“ произвежда обширна номенклатура авиационни двигатели, включително за крилати ракети и дронове. Но прави уговорка, че както сочат последните ракетни удари на Москва, Русия има възможност да възпрепятства работата на тези предприятия.

Плановете на Киев не бива да се подценяват, изтъква обаче руският военен експерт Алексей Леонков. Според него Украйна може да създаде тежък безпилотник на базата на съветския дрон Ту-141 „Стриж“, каквито все още има в своите арсенали. Неотдавна един от тях по грешка прелетя почти през целите Балкани и падна близо до Загреб, столицата на Хърватия, припомня той.

„САЩ също няма да останат настрана, те ще помогнат с разузнавателни данни за изчисляване на маршрута до целта. Тъй че смешни неща . . . тук няма. Подценяването на противника се плаща прекалено скъпо“, цитира вестникът коментар на аналитика в Телеграм.

Украйна разполага с цялата необходима техническа база за производство на ударни дронове, казва пред „Взгляд“ руският наблюдател Вадим Козюлин, но по негови изчисления обсегът на новите оръжия вероятно ще е само 500 км.

Козюлин впрочем отбелязва „добрата инженерна школа“, „големия потенциал“ и опит на Украйна в производството на ракетна техника, „плюс (. . .) днешното финансиране и подкрепа от Запада. На тази вълна според мен те могат да поднесат изненади във въоръженията“, добавя той.

„Украйна ще има нужда от технологична помощ и доставки на вносни компоненти, но в заявеното няма нищо нереалистично“, допълва за „Взгляд“ експертът Сергй Денисенцев.

Съобщенията на „Укроборонпром“ за новия боен дрон са пропаганден ход. Нито един от големите проекти в тази сфера, за които Украйна съобщи през последните години, не бе реализиран, коментира в интервю за РИА Новости Денис Федутинов, специалист по безпилотната авиация.

Изявленията на концерна пред медиите може да са предизвикани или от стремеж към повдигане на бойния дух, или от желание да се подгрее интересът към тема, готвена за презентация с цел да се издейства финансирането ѝ, заявява той.

Аналитикът обаче посочва, че сами по себе си заявените характеристики на новите дронове „не изглеждат фантастични, особено ако става дума за невъзвръщаеми апарати“. Той допуска, че украинският отбранително-промишлен комплекс може да преоборудва купени в чужбина граждански безпилотници в дронове камикадзе, както е правено вече при атаки срещу щаба на руския Черноморски флот в Севастопол и в други случаи.

Изявлението на „Укроборонпром“ е лъжа. Украйна няма и в обозримо бъдеще няма да има никакви технологични възможности за производство на подобни сложни изделия като безпилотни летателни апарати. Киев не притежава нито съответните заводи, нито необходимите производствени вериги за осигуряване на различни компоненти – чипове и процесори, бордови компютри, системи за насочване, за управление, за навигация и др., твърди в материал от 18 октомври руският сайт „Точка зрения“.

„Украйна изобщо няма вече никаква икономика и производство. Остатъците в момента се закриват поради недостиг на електроенергия“, се казва в статията.

На този фон съобщението на „Укроборонпром“ може би е „създаване на легенда“, тоест знак, че Киев скоро ще получи далекобойни дронове от САЩ и другите страни в НАТО – Украйна може просто да ги „пребоядиса“ и обяви за свои. Страните от НАТО и САЩ още не са доставяли на Украйна оръжия, способни да нанасят щети в дълбочина на руската територия. Русия неведнъж ги предупреди, че това ще означава много сериозни последици за тези страни – като пряко включване във война срещу Русия и на руска територия – дори ядрен удар по такива страни, изтъква „Точка зрения“.

Източник: БТА