Сръбската прогресивна партия със сателитите си е най-голямата пречка пред европейската интеграция на Сърбия, защото това ѝ позволява да печели избори, казват представители на по-новите проевропейски сили в страната, докато тези от редовете на по-старите граждански опции съжаляват, че лустрацията не е извършена своевременно. Това са реакциите в Сърбия по повод изявлението на министъра на вътрешните работи Александър Вулин, че мястото на Сърбия не е в ЕС, пише вестник „Данас“.
„Това е легитимно, но вредно и погрешно отношение. Въпреки че разбирам защо го казва – защото Вулин знае, че ако Сърбия наистина приеме европейските стандарти, например в борбата с корупцията и престъпността, членовете на режима на Сръбската прогресивна партия (СПП) ще се озоват зад решетките и ако се прилагат стандартите за свобода на медиите, те никога няма да могат да спечелят избори“, каза за вестника Радомир Лазович, депутат от движението „Да не даваме/давим Белград“.
Зоран Вулетич, председател на извънпарламентарния Граждански демократичен форум, посочва, че Вулин е „окуражен от неотдавнашното си посещение в Москва“ и се чувства сигурен.
„Вулин и руският външен министър Сергей Лавров казаха на сръбските граждани, че не трябва да се притесняват, президентът Александър Вучич ще продължи да води политиката, която е водил досега. Това означава фалшива проевропейска политика, диктувана от Москва“, каза Вулетич.
Той добави, че Вулин е нескрито ангажиран, нещо повече – горд със службата си на Русия и че с това изказване директно тласка Вучич към официално прекратяване на евроинтеграцията.
„Ще бъде интересно да видим дали Вучич ще успее отново да измами Европа, като премахне Вулин като част от новото правителство. За такова решение е необходимо и съгласието на Путин“, смята Вулетич.
Александър Мартон, говорител на Лигата на социалдемократите, заключава в писмена декларация, че е „срамно Вулин, от висока държавна позиция, да има възможността да ни отдалечава всеки ден от модерния и нормален свят“.
„Публичните му изяви са комбинация от безумни и опасни изказвания. Ако процесът на лустрация беше започнал през 2000 г., за което Лигата на социалдемократите настояваше, Вулин щеше да бъде един от първите лустрирани като говорител на (съпругата на Слободан Милошевич и лидер на Югославската левица – бел.ред.) Миряна Маркович и престъпно-мафиотската организация ЮЛ“, посочва Мартон.
Мирослав Парович от дясното Движение за народна свобода каза, че „в правителството се създава риалити, като Вулин играе ролята на противник на ЕС и „за“ руснаците, а (вицепремиерът) Зорана Михайлович – против руснаците“.
„Същността на играта е накрая Вучич да се окаже най-нормалният, което е много трудно, а ние останалите да следим историите и да не се занимаваме с корупцията и престъпността, които разяждат обществото. Освен това за Вулин е лесно да бъде против ЕС, когато неговият приятел и бизнес партньор Желко Митрович държи всичките си капиталови и бизнес връзки в Лондон“, заключава Парович.
Министърът на вътрешните работи Александър Вулин каза вчера пред вестник „Новости“, че възможно най-бързо Сърбия трябва да приеме, че ЕС „не я иска“ и че „мястото ѝ не е там“, и добави, че отношението към ЕС „не е въпрос на емоции, а на рационални решения“.
Сръбските медии съобщават, че утре 18 октомври, ще започне заседанието на парламента за състава на новото правителство на Сърбия и че Вулин вероятно няма да остане министър.
Според някои спекулации той трябва да заеме поста директор на компанията „Сърбиягаз“ вместо Душан Баятович.
По състава на новото правителство, чийто трети мандатоносител е Ана Бърнабич, ще се оценява ще предприеме ли Сърбия завой във външната си политика, тоест ще запази ли в състава си министри, които открито се застъпват за тясно сътрудничество с Русия и дистанциране от Запада.