Целуни „изтърсачето“ – или как правителство може да бъде съставено с мандат на Стефан Янев!?
Все повече политици гледат към тази теза. Въпросът е защо? А отговорът е, че понеже „големите“ политически играчи все още си го мерят (б.р.- егото имам предвид), средните политически играчи са си средни и нямат сили, то всички се вторачиха да използват „изтърсачето“ – партията на Стефан Янев „Български възход“ като опция за кабинет.
Разбирайте, че всички ще помагат в името на България, но пак няма да има коалиционен договор между „Демократична България“ и БСП, примерно. Това би било абсурд. Вече видяхме как ПП станаха параван за съвместната работа на двете диаметрални партии.
130 мандата имат ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“. Това обаче казват, че е невъзможно, като конфигурация.
„Продължаваме промяната“ и „Демократична България“
Сега се вижда нещо друго. Отказът на ПП да се коалира с ДБ преди изборите май придобива смисъл. Ако го бяха направили и бяха станали първи, сега те щяха да се „пържат в собствен сос“ и да агонизират, защото всеки щеше да им обяснява как те са длъжни да направят кабинет. В момента чуваме това от тях към ГЕРБ. В същото време опциите пред ГЕРБ са ДПС и „Възраждане“, като всеки от тях иска да бяга от другия.
ПП, ДБ и БСП нямат нужното мнозинство, а дори и „Български възход“ да се присламчи към тях, математиката пак не излиза.
Когато големите политически играчи не могат, не искат, не се разбират и нямат интерес, започват да гледат към „изтърсачето“ – младата и едва прескочила границата от 4% партия на Стефан Янев.
Какви са рисковете и ще бъде ли употребена
Стефан Янев заяви преди дни, че коалирането е въпрос на резултат от разговори. Явно е готов да влезе „в ролята на обединител“.
Той казва: „В диалога може да се роди истината и да се роди възможност за създаване на правителство. Това е нашата мисия. Ще участваме във всички възможни разговори. Интересите на гражданите и на бизнеса трябва да бъдат защитени по най-добрия начин… Стигането до коалиционно споразумение е дълъг процес, който ще изчисти въпроси, приоритети, политики. Разговори с всички – да, но коалирането е въпрос на резултат от тези разговори.“
Законът на управлението – ерозия на доверието
Когато една партия управлява, тя винаги търпи спад в доверието. Реформаторският блог и Патриотите „пристанаха“ на ГЕРБ, а днес ги няма. Така че Стефан Янев играе чиста „руска рулетка“ с желанието си да бъде обединител. За да можеш да си позволиш спад, след като си управлявал, ти е нужна комфортен резултат. Разбирай – 6,7,8 и нагоре процента. Така можеш да си позволиш спад от 1 или 2%, но все пак ще си част от парламента. При резултат за „Български възход“ от 4,63% на изборите на 2 октомври нещата не са оптимистични.
Да правиш кабинет, след като си получил 115 872 гласа и имаш 12 депутата? Някак не е добре и не звучи сериозно. Този резултат показва, че едва си се закачил за „играта“. И след краткосрочен кабинет, какъвто ще е следващият със сигурност, с определен времево политически хоризонт, в който имаш да решаваш кризи и то по време на зима, нещата не са много спокойни, за да управляваш.
Другите партии
БСП обяви, че няма да подкрепи правителство с мандат на ГЕРБ, ДПС и „Възраждане“. „Ако мандатът се даде на някои от другите колеги и партии в парламента и ни поканят на разговори, ще отидем“, каза лидерът на БСП Корнелия Нинова. Другите партии – ДПС, ПП, ДБ и ГЕРБ, също биха седнали на една маса със Стефан Янев. Колкото до „Възраждане“ те най-вероятно пак ще си останат сами, но това за тях е комфортна зона.
Така че в един момент всички искат да целунат „изтърсачето“, но ще видим дали после бързо, бързо ще го захвърлят.
Кой колко гласа и мандата получи на изборите:
– ДПС – 344 512 действителни гласа, получават 36 мандата
– „Продължаваме промяната“ – 506 099 действителни гласа, получават 53 мандата
– „Възраждане“ с 254 952 действителни гласа получават 27 мандата
– „Български възход“ са с 115 872 действителни гласа получават 12 мандата
– Коалиция ГЕРБ-СДС – 634 627 действителни гласа, получава 67 мандата
– „Демократична България – обединение“ със 186 528 действителни гласа, получава 20 мандата
– „БСП за България“ с 232 958 действителни гласа, получава 25 мандата