„Съставянето на правителство след 2 октомври ще бъде една сизифовска задача и не е невъзможно да се повторят някои от сценариите от миналата година. През февруари или напролет може отново да отидем на предсрочни избори, защото избирателят най-вероятно няма да се произнесе категорично какво точно управление иска, кой иска да го управлява и в каква коалиция”. Това коментира доц. Иво Инджов, политолог и университетски преподавател в ефира на предаването „Твоят ден” по NOVA NEWS.
Доц. Инджов посочи също, че избирателната активност ще бъде ниска, тъй като на хората са им омръзнали изборите, макар че те остават най-малкото зло. Той прогнозира, че от кампанията все пак ще зависи дали процентът на хората, решили да гласуват в последния момент, ще бъде по-висок.
„Несигурността е ключов елемент от демокрацията. Бих бил щастлив, ако политиците успеят да ни изненадат с някаква нова стратегия, която да мобилизира подкрепа и да даде възможност за стабилно мнозинство в следващия парламент. Дори да влезем в ситуация на чести избори оттук нататък, това е добра новина, тъй като вади политиците от комфортната им зона и катализира процеси, които така или иначе вече текат в българското общество”, посочи Христо Панчугов, политолог и университетски преподавател.
Той смята, че това, което виждаме като политика около съставянето на листите и в рамките на тази кампания, всъщност е опит да се вкарат едни верни хора, които при много малки парламентарни групи в следващото Народно събрание да могат да бъдат контролирани в посока интересите на партията.