Сондата ДАРТ (Тест за пренасочване на двоен астероид – Double Asteroid Redirection Test) ще се блъсна в астероид на 26 септември, съобщи НАСА, цитирана от БТА.
Това е първият опит за защита на Земята от потенциално опасен космически обект, макар и астероидът в случая да не е реална заплаха.
Тестът ще покаже дали космически апарат може да достигне автономно до определен астероид и целенасочено да се блъсне в него, за да промени движението му по начин, който може да бъде измерен с наземни телескопи. ДАРТ ще осигури важни данни за по-добра подготовка за астероид, който може да е опасен за Земята, ако се появи такъв.
Our #DARTMission will intentionally crash into an asteroid—which poses no threat to Earth—on Monday, Sept. 26. It’s a test of planetary defense should we ever need it.
And we’re broadcasting it live. How to watch: https://t.co/HgP6DGDR3l pic.twitter.com/KT4ZevGkJo
— NASA (@NASA) August 23, 2022
Сондата ДАРТ беше изстреляна през ноември миналата година от базата „Ванденберг“ в Калифорния. След отделянето от ракетата тя се насочи към двойния астероид Дидимос – Диморфос (Дидим/Диморф), който се движи около Слънцето. Очаква се ДАРТ да се блъсне в по-малкия Диморфос със скорост около 24 000 км/ч.
Екипът на ДАРТ е избрал системата Дидимос заради относителната ѝ близост до Земята и двойната конфигурация. Така тя е идеална за наблюдаване на резултатите.
Ударът би трябвало да е достатъчно силен, за да бъде променена орбитата на Диморфос около по-големия астероид. Камерите ще изпратят образи до Земята, а наземни телескопи ще измерят доколко се променя орбитата на Дидимос.
Очакванията са орбитата на Диморфос да бъде съкратена с 10 минути, но екипът ще приеме за успех и 73 секунди. При такова разстояние това ще е достатъчно за безопасно отклоняване на астероид.
Диморфос е един от най-малките астрономически обекти с постоянно име и един от 27 500-те близо до Земята, проследявани от НАСА.