„Тези дни една от най-популярните теми е: „Ще имаме ли газ или няма да имаме газ“. Обсъждайки този въпрос с участниците в новоучредения Стратегически институт за национални политики и идеи (СИНПИ) стигнахме до заключението, че в момента газовото фиаско може да отнесе като цунами цялата политическа класа, която се кани за иска доверието на избирателите след малко повече от месец. Темата е обща за всички, а не е тема за предизборна дъвка, защото работата е доста сериозна. Това е тема, по която и СИНПИ може много неща да направи чрез своите експерти и участници“. Това каза по време на представянето на института неговият председател на УС Калоян Паргов.
Мисията на СИНПИ е да бъде свързващо звено между държавата, различните социални групи, гражданските и браншовите организации в намирането на решение на ежедневните проблеми. Институтът има за цел да бъде независим национален форум. Форум за идеи, реформи, дългосрочни визии, политики, събирайки още и още приятели, хора, които могат да дадат своя принос в една или друга посока. Визията на СИНПИ е да бъде партньор в развитието и разпространението на експертните знания по различни стратегически въпроси, а функцията е да подпомогне формирането на политически решения и стратегии с оглед подобряването на икономическата и социална среда.
„Ние сме хора, които искаме да работим за укрепване на държавата, на държавността и на държавните институции, предвид политическата криза и несъстоятелност, в която сме изпаднали, особено през последните години. Затова и нашите партньори ще бъдат държавните и правителствените институции, международни организации и фондации, бизнеса, банки и университети“, уточни Паргов.
Първата задача на СИНПИ е демографията. „Нашата хоризонтална задача, която преминава през всеки един сектор – здравеопазване, образование, енергетика, инфраструктура, строителство, регионално развитие, отбрана и сигурност, спорт и други, е демографската криза. Помните, че в края на 80-те години имаше задача да се достигне 9-милионния българин. Края на 80-те достигнахме малко на 8 900 000 българи население. Дойде 1990 г. и днес вече България се е стопила до 6.5 милиона души условно. А БАН предупреди, че ако се продължава със същата тенденция към 2040-2050 г. българската нация ще изчезне. Трябва да се борим с това, но не само като увеличаваме майчинските и правим данъчни облекчения или някакви други тактически политици. Това става чрез дългосрочна визия и стратегия“, казва Паргов.
Повечето участници в СИНПИ се обединихме около тезата, че на България ѝ липсва нещо, което редица други развити демокрации имат, а именно национална доктрина. Националната доктрина е нещо, което е свързано с всички партии. Тя е надпартийна. Тя е основаващ документ като конституцията на една държава. Тя е нещо, което се следва безусловно и безотказно. „Демокрации от типа на Франция, Великобритания, Германия, Франция, без значение дали управляват леви или десни тази доктрина се следва. Само подходите се сменят. СИНПИ „хвърлят“ ръкавицата на всички да започнат да мислят в тази посока“, каза председателят на Института.
„България трябва да продължи да се стреми да стане модерна държава, в която има истинска демокрация и да има институти като нашия. Убедена съм, че ще бъдете респектирани от продуктите, които ще създадем. Ще ги създадем в една естествена, свободна среда със знанията на всички, които се събираме, които дискутираме. Идва един момент, в който избира къде му е хубаво, къде му е силата и какво може да даде обществото. Аз съм един от тези хора“, каза Дора Янкова, съучредител на СИНПИ.