Бюджетът може да си позволи повече и като приходи, нашите разчети показват, че приходите са подценени с между 800 млн. и един милиард и това, което се предложи в момента и получи съгласие в бюджетна комисия да се завишат приходите със 760 млн., респективно толкова и разходите, всъщност е абсолютно допустимо и даже належащо, за да могат да се посрещат тези разходи, които не бяха предвидени“, каза в „Още от деня“ Пламен Димитров, президент на КНСБ.
По думите му за последните 6 години над 10 млрд. лв. са гласувани в бюджетите и не са изхарчени.
„Толкова е можело, позволил парламентът, да се инвестира в различни направления, в това число и в доходите на хората. Не мисля, че с това трябва да се хвали някой. Сега това може да бъде по друг начин“, отбеляза президентът на КНСБ.
Той подчерта, че от КНСБ са поискали 650 млн. лв. за заплати. В Бюджетната комисия на Народното събрание са минали при гласуването 175 млн. за МВР, 150 млн. допълнително за предучилищно и училищно образование, като 1/3 от тези пари са за заплати, 20 млн. допълнително са гласувани за ВУЗ, 5,5 млн. за Селскостопанската академия. Гласувани са и 7 млн. за стипендии и за социално-битовите разходи на студентите и докторантите. Очаква се гласуване на около 30 млн. за заплати на работещите в общините.
„Около 500 млн. от тези 760 млн. ще отидат за заплати – нещо, за което ние отдавна предупреждавахме и аргументирахме, че е крайно належащо. Не можеш да имаш нулево увеличение на доходите при 16% инфлация“, заяви Пламен Димитров.
За пенсиите са приети 10% увеличение плюс 60 лева, както и актуализация от октомври.