След началото на инвазията в Украйна, на 24 февруари, в руските социални мрежи, започна да се разпространява изображение – снимка на руския поет Пушкин, числото седем и емотикони на разхождащ се човек, повторени на няколко реда, съобщават от Би Би Си.
Смисълът за повечето е ясен – място (площад „Пушкин“ в Москва), време и призив за протест срещу действията на правителството.
Емотиконите са кодово название, използвано от години в Русия, за обозначаване на протести.
Тези протести са забранени в страната от 2014 г. и нарушаването на правилата може да доведе до 15 дни задържане за първо нарушение. Повторните нарушители могат да получат присъди до пет години.
Оттогава е обичайно активистите да използват различни кодирани фрази за онлайн организиране на протести.
Би Би Си съобщава за задържания, основани единствено на активност в социалните мрежи, включително на една жена, арестувана за туит.
На 24 февруари тя публикува: „Не съм ходила в центъра от дълго време“ и цитира туит на друг акаунт, съдържащ по-категоричен призив за митинг.
Пет дни по-късно била арестувана, докато пътувала с метро.
Тя вярва, че е била открита от софтуер за лицево разпознаване, активен в системата на московското метро и на нейното съдебно заседание бил представен документ, съдържащ нейния туит, който показва, че властите са му направили снимка почти веднага след като тя го е публикувала.
Почти 14 000 души са били задържани в цяла Русия от началото на конфликта, главно заради участие в протести. Досега повечето са държани за няколко часа или дни.
„Закриването на независими медии, блокирането на Фейсбук и ограниченията върху руснаците да публикуват в ТикТок, отнеха ключови маршрути за достъп до информация“, казва координаторът на „ОВД-Инфо“, Леонид Драбкин, „и хората ще се самоцензурират от страх“.