България Новини

Утре Конституционният съд решава дали правосъдният министър може да иска отстраняването на главния прокурор

Утре – 8 февруари, Конституционният съд решава по въпроса дали министърът на правосъдието може да иска предсрочното прекратяване на мандата на главния прокурор.

„В правомощията на министъра на правосъдието по чл. 130в, т. 3 от Конституцията на Република България включва ли се възможността да прави предложение за предсрочно освобождаване от длъжност на председателя на Върховния касационен съд, на председателя на Върховния административен съд и на главния прокурор в хипотезата на чл. 129, ал. 3, т. 5 от Конституцията?“, гласи пълният въпрос, зададен от служебния министър на правосъдието проф. Янаки Стоилов.

Припомняме, че проф. Стоилов направи предложение към Висшия съдебен съвет мандатът на главния прокурор Иван Гешев да бъде прекратен, като представи мотиви за това. Предложението обаче беше отхвърлено като недопустимо от ВСС, което предизвика и необходимостта на тълкуване на разпоредбата от КС. Разпоредба, която масово според юристите у нас е пределно ясна и категорична – министърът има това правомощие.

„Становищата, които са постъпили по делото до момента, с много редки изключения – тези на прокуратурата и Висшия съдебен съвет, са в посока, че министърът на правосъдието безспорно има правомощие да внесе искане за прекратяването на мандата на главния прокурор”, посочи пред ФАКТИ бившият служебен министър на правосъдието адв. Иван Демерджиев.

„Виждаме как вече близо шест месеца Конституционният съд бавеше произнасянето по един елементарен според мен въпрос – дали министърът на правосъдието може да иска отстраняването на главния прокурор. В прав текст в Конституцията е написано, че може да го направи по отношение на всеки прокурор. Този казус пред конституционните съдии е много по-елементарен от юридическа гледна точка, отколкото казусът с гражданството на Кирил Петков. По предполагаеми за мен причини, за разлика от сръчността, която проявиха в делото срещу Кирил Петков, тук удължаваха агонията и даваха време на Гешев за отдих. Като нищо ще излязат и с някакво глуповато решение, свързано с разделението на властите или други подобни абстракции, че министърът на правосъдието не може да иска отстраняване. Свидетели сме как Конституционният съд буквално си играе с Конституцията“, смята обаче адв. Михаил Емиджиев.

Ако Конституционния съд постанови, че правосъдният министър може да иска отстраняването на главния прокурор, настоящият министър на правосъдието Надежда Йорданова ще има възможност да внесе ново искане във ВСС. За подобно нещо намекнаха в интервюта за ФАКТИ както доц. Атанас Славов, народен представител от „Демократична България“, така и Милен Матеев, народен представител от „Продължаваме промяната“ и председател на постоянната парламентарна Комисия по конституционни и правни въпроси. Самата министър Йорданова също заяви, че подготвя иск за освобождаването на Иван Гешев, като поясни, че материалите за иска са събирани от различни сигнали. Такъв сигнал е този на гражданско сдружение „БОЕЦ“ по казуса „Жоси“.

„Положително решение на Конституционния съд би дало възможност на министъра на правосъдието да упражни това свое право, като повдигне още веднъж дебата за ефективността в работата на главния прокурор, неговите нарушения на служебните задължения и за действията му, уронващи престижа на съдебната власт, какъвто дебат така и не се състоя във ВСС при предишния опит да се поиска предсрочно прекратяване на мандата на главния прокурор от министър Стоилов“, посочи Милен Матеев пред ФАКТИ.

„Разбира се, министърът на правосъдието ще внесе ново искане за предсрочно прекратяване мандата (б.р. след решението на КС). Хипотезите са две. Едната възможност е, че настоящият състав на ВСС ще се произнесе положително по това искане, което не е много оптимистично от гледна точка на състава. Другата възможност е след извършване на необходимите структурни промени или най-малкото след избора на изцяло нов състав на Висшия съдебен съвет, ВСС окончателно да вземе решение, с което освобождава г-н Гешев“, обясни доц. Славов пред медията ни.

Докладчик по делото е съдия Филип Димитров. Заседанието ще започне в 10:00 часа. Освен по отношение отстраняването на главния прокурор, решението на съда ще отговори още на въпроса дали министърът на правосъдието може да иска отстраняването на председателите на Върховния административен и Върховния касационен съд.