Увеличение в цените на електроенергията, газта и водата от 1 януари 2022 година предвижда Комисията за енергийно и водно регулиране. Предвижда се средно увеличение на цената на тока с 11, 51% в страната, увеличение от средно 12,8% в цената на парното, като в София увеличението в цената парното и топлата вода може да стигне до 30%.
Днес предстои да се проведе обществено обсъждане на предложеното от КЕВР.
Сходството между времето, в което Кирил Петков обяви намеренията на правителството да работи за това цените на тока за бита да не се увеличат от 1 януари и публикуването на докладите с ценовите предложения на КЕВР породи въпроси.
По темата от ФАКТИ разговаряхме с Владислав Панев, народен представител от “Демократична България” и съпредседател на “Зелено движение” в оставка.
Разговора четете в следващите редове:
– Г-н Панев, намирате ли нещо конспиративно, целенасочено в публикуването на предложенията на КЕВР паралелно с гласуването на правителството в понеделник и със заявените намерения от министър-председателя Петков да се работи за това цените на тока за бита да не се увеличават от 1 януари?
– Намирам, да. По едно и също време Кирил Петков казва в речта си, че приоритет номер 1 е да се запазят цените на тока за домакинствата и КЕВР излиза с друго решение по казуса, което всъщност не решава никакви проблеми в енергийната сфера. Напротив – създава нови в частта и с ВЕИ-тата, като намалява рязко преференциалната им цена, което означава, че тези, които са сключили дългосрочен договор, ще претърпят много сериозни финансови загуби.
Отделно, това решение на КЕВР до голяма степен e антипазарно. “Топлофикация София“ – най-корупционното дружество, символът на корупцията в българската енергетика, се предлага да продава електроенергията си за 635 лева на мегаватчас, което е почти двойно над пазарните цени. Очевидно става въпрос за крос-субсидия – тоест всички българи, потребители на електроенергия, да плащат за парното на софиянци. В случая не софиянци са виновни – виновно е дългогодишното лошо управление на “Топлофикация”, и то не само от това ръководство, а и от предишните.
Помните, че „Топлофикация“ загуби 100 млн. лева в КТБ, задълженията ѝ нарастват до над 1 млрд. лева. Изключително лошо управлявано дружество, а решенията на КЕВР стимулират лошото управление в енергетиката.
– Трябва ли да се погледне към търсене на отговорност на Фандъкова, която отговаря за “Топлофикация София”?
– На Фандъкова отдавна трябва да се търси отговорност по тази тема. И не само на нея, а всъщност и на ГЕРБ, и на патриотите, доколкото принципал на общинските компании е Столичният общински съвет. Тоест сегашното и предишните мнозинства в Общинския съвет са отговорни за пълната разсипия в “Топлофикация” – над 1 млрд. задължения и очаквани огромни загуби в размер на деветцифрени числа за тази и следващата година. Ясно е, че има и обективни причини за това, но голяма част от тях са и субективни и се дължат на лошото управление.
Помним, че до миналата година, допреди ние да влезем в Общинския съвет, на изхода на “Топлофикация” стоеше “Гранд енерджи” на Ковачки, която изкупуваше електроенергията, произведена от дружество, и след това я продаваше на енергийната борса на пазарна цена. За такива зулуми ставаше въпрос и добре, че се намесихме. Прекратихме някои от вредните практики, но тежестите на дружеството продължават да висят, а в същото време то губи клиенти, услугата му става все по-скъпа, а бих казал и некачествена.
– Държат ли все още ГЕРБ юздите в КЕВР според Вас?
– Според мен, да. Очевидно ги държат, тъй всички членове на комисията, някои от които с изтекъл мандат, са избрани точно от мнозинства на ГЕРБ в Народното събрание. Тази комисия определено е подвластна на бившите управляващи, както и много други регулатори. Време е това да се промени, регулаторите трябва да бъдат наистина независими. По закон и сега се водят такива, но те очевидно не са.
– В този смисъл, редно ли е ли да има избор на нови членове на КЕВР?
– Час по-скоро трябва да има избор на нови членове. Общо взето ситуацията в енергетиката и с предлагането на тези цени е като поговорката: „Вода гази, жаден ходи“, защото акумулираните средства са милиарди. Във Фонд „Сигурност на енергийната система“, където влизат пари както от въглеродните емисии и от 5-те процента такса, която се плаща от производителите на електроенергия, така и от самите производители, които тази година правят извънредни печалби заради високите цени на тока. Тоест има милиарди, които могат да се използват за облекчаване и на домакинствата, и на бизнеса, така че той да не е принуден да затваря, при положение, че българската енергетика наистина прави изключителни печалби – най-вероятно милиарди тази година.
– Трябва ли да има такова подпомагане в настоящата обстановка?
Трябва да се направи сериозен анализ, но да – според мен трябва да има подпомагане. Има потенциал цените за домакинствата да не нараснат тази зима. За бизнеса може да се мисли за допълнително подпомагане, доколкото акумулираните резерви наистина са доста сериозни.
– Има ли как да се противодейства на предлаганото от КЕВР?
– Предложеното не е окончателно, днес има обществено обсъждане. Противодействието може да е по няколко начина. Единият е отмяна на чл. 31б от Закона за енергетиката, който позволява промени в цените от 1 януари, вместо цените да се фиксират за период от 1 юли до 30 юни всяка година.
Вторият начин е чрез налагане на мораториум върху решения на КЕВР, свързани с промени на цени. Такъв мораториум може да гласува парламентът.
Третият вариант е промяна в състава на КЕВР.
Най-бързият вариант е мораториумът, но след това вече трябва да се мисли за по-дългосрочните и пазарни решения. Не можем да си заравяме главата в пясъка, виждаме какви са тенденциите и трябва хем да се съобразяваме с тях, хем да се възползваме от тях.
– В момента инфлацията е оправданието за всички нарастващи цени, но има ли друг повод да се покачат цените на тока, водата и парното, макар и не със стойностите, посочени от КЕВР?
– Да, цените на електроенергията растат в цяла Европа, а бих казал и в целия свят. Особено при дружествата, които използват за суровина въглища и природен газ, там себестойността се качва рязко заради повишаването на цените на въглеродните емисии и природния газ.
“Топлофикация” наистина губи пари. От една страна, трябва да се мисли за компенсация на самото дружество и пари за това има. От друга страна обаче, това не може да стане през крос-субсидиране – тоест с рязко повишаване цената на тока, на която “Топлофикация” продава, до нива доста над пазарните, за да можем да не повишим чак толкова цената на парното, защото тя е по-чувствителна. Според мен тези непазарни механизми не са удачни и по-скоро ще доведат до последващи проблеми, а също и до липса на инициатива за запушване на разходи и за подобряване на ефективността на самата “Топлофикация”.
– Най-бързата мярка, която посочихте за спиране на това предложение, е мораториум. Дали е възможно това да се случи до края на седмицата?
– Не съм в течение на разговорите, които предполагам, че се водят в Министерски съвет, но ако има политическа воля такъв мораториум може да бъде гласуван още днес.
– Вие бихте ли гласували „за“?
– Бих гласувал „за“ с условието, че все пак става въпрос за временна мярка. Такъв мораториум може да действа само временно, преди да се предприемат следващите стъпки – промени в състава на КЕВР и евентуална отмяна на чл. 31б от Закона за енергетиката, който позволява промени на цените на регулирания пазар от 1 януари.