През януари 1993-а година Чехия и Словакия мирно се разделят. А отношенията между двете страни остават близки и приятелски. Но вече не е така.
Последната европейска среща на върха в рамките на чешкото председателство се проведе без словашкия министър-председател Едуард Хегер – в този ден той трябваше да се изправи пред вот на недоверие в Братислава. Чешкият премиер Петр Фиала представи и съседната държава, което не бе чудно – дори 30 години след плавното си разделяне на първи януари 1993-а година Чехия и Словакия все още са много близки.
Фиала потвърждава това пред ДВ: „Отличните отношения между Чехия и Словакия се проявяват не само в тази област“. Ето защо на първи януари 2023-а те с гордост ще отбележат 30-ата годишнина от мирното разделяне на Чехословашката федерална република и създаването на две независими държави, каза той.
„Не трябва да забравяме, че разделянето на Чехословакия беше не само мирно, но и необичайно приятелско“, припомня Фиала и изтъква, че това е нещо уникално в историята. „Особеното, с което трябва да се гордеем и върху което трябва да работим, е, че отношенията между Чехия и Словакия след разделянето са наистина отлични.“ Това се отнася не само за политическия аспект, но и за връзките между бизнеса и хората.
„Това е нещо наистина красиво, то показва, че създаването на две независими държави е било правилният път и е помогнало и на двете нации“, заяви чешкият премиер пред ДВ. „Фактът, че имаме толкова добри отношения, ни укрепва заедно в Европа.“
Дипломатически крале в Прага и Братислава
Словашките политици и дипломати виждат нещата по сходен начин. Словашкият министър на външните работи Растислав Качер си спомня с удоволствие за времето, когато е бил посланик на страната си в чешката столица. „Да бъдеш посланик на Словакия в Прага е голяма привилегия. Все едно си дипломатически крал. Другите посланици идват и казват: „Никой друг не разбира чешката политика като вас, обяснете ни я“.
В чешката дипломация постът на посланик в Братислава също е много престижен. Доказателство за това е фактът, че посланичка на Чехия в Словакия от 2013-а до 2018-а година беше бившата първа дама Ливия Клаусова, съпруга на бившия президент Вацлав Клаус.
„В момента, в който беше обявено, че ще отида в Словакия като посланик, имаше голям интерес, много по-голям, отколкото когато отидох в Германия“, спомня си Рудолф Индрак, ръководител на външния отдел на президентската канцелария в Прага, в интервю за ДВ. Той ще встъпи в длъжност като посланик на Чехия в Братислава на първи януари 2023-а година.
Интензивен обмен на всички нива
Изключителните отношения между Чехия и Словакия се изразяват и във факта, че първите задгранични пътувания на президенти, премиери и външни министри на двете страни все още водят до столицата на съответната съседна държава, до Прага и Братислава – дори 30 години след разделянето на Чехословакия. Провеждат се и редовни съвместни заседания на двете правителства.
Студентският обмен също е оживен, тъй като чешките и словашките граждани могат да учат безплатно в другата държава. И двата езика се считат за разбираеми в двете страни. Повече от 25 000 словашки студенти учат в Чехия – това е над десет процента от общия брой студенти. От друга страна, броят на чешките студенти в съседната държава е значително по-малък поради по-ниското качество на словашките университети.
Освен това хиляди словашки лекари и медицински сестри работят в Чехия. 91 хиляди чешки граждани имат словашки корени, а повече от 114 хиляди словаци имат постоянно местожителство в Чехия. За разлика от тях в Словакия има само няколко десетки хиляди чехи.
Свързаността ефакт е днес
Словашкият политолог Григорий Месежников, директор на Института по обществени въпроси, потвърждава в интервю за ДВ, че отношенията между чехи и словаци са незименно добри. „Словаците възприемат чехите много положително, което се потвърждава и от проучванията на общественото мнение. В Чехия пък словаците се възприемат като сродна нация“, казва Месежников.
„Чехословакия все още е жива в умовете и сърцата на хората, макар и с различна интензивност“, посочва политологът. Според проучване, проведено през ноември 2022-а година, 91 процента от словаците и 87 на сто от чехите все още се смятат за най-близки съюзници. 53 процента от словаците все още смятат, че разделянето на Чехословакия е било грешка, но само 35 на сто от чешкото население е на това мнение.
От септември „зелената“ граница между двете страни е затворена
Въпреки всички тези положителни данни, според много експерти специалният характер на отношенията между двете страни бавно отслабва. „В много области отношенията ни вече не са изключително добри, чешко-словашките отношения метафорично се разтвориха като бучка захар в Европейския съюз, а ние спряхме да им обръщаме достатъчно внимание след присъединяването към Общността“, признава Рудолф Индрак.
Това стана особено очевидно по време на първата сериозна криза в двустранните отношения след разпада на Чехословакия, когато Чехия затвори „зелената си граница“ със Словакия на 29-и септември 2022-а година. Причината бе рязкото увеличаване на броя на нелегалните имигранти, влизащи в страната през Словакия. Братислава отказа да приеме обратно мигрантите, които са били задържани от чешката полиция, в съответствие със споразумението за обратно приемане.
Затварянето на границата доведе до протести от страна на словашките шофьори на камиони. Дори срещата на министър-председателите на 11-и ноември 2022-а година не успя да разреши спора. Шенгенската „зелена“ граница между Чешката република и Словакия остана затворена и по време на коледните празници.